programy

Opieka wytchnieniowa w centrum wytchnieniowym w Iławie

Centrum Wytchnieniowe Spółdzielni Socjalnej Horyzonty to nowe miejsce w Iławie, w którym pod opieką specjalistów spółdzielni swój wolny czas mogą spędzać osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym. Oddany do użytku w lipcu 2023 roku lokal jest całkowicie dostosowany do potrzeb i ograniczeń osób niepełnosprawnych.

Opieka wytchnieniowa w centrum wytchnieniowym w Iławie


Spółdzielnia stworzyła miejsce od podstaw na parterze nowo wybudowanego budynku wielorodzinnego na Osiedlu Ostródzkim w Iławie.

Do Centrum wytchnieniowego można dostać się widną lub wejść po kilku schodach. W przestronnej części przeznaczonej do opieki dziennej znajduje się miejsce do różnych aktywności, w tym fotele i kanapy do odpoczynku oraz aneks kuchenny m.in. ze zmywarką i lodówką. Ruchome stoły pozwalają aranżować przestrzeń na różne potrzeby. Przestronna łazienka i szerokie drzwi ułatwiają poruszanie się osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.

Nasi podopieczni spędzają tu swój wolny czas na swobodnych rozmowach, zabawach i ćwiczeniach utrzymujących sprawność rąk i intelektu, mogą też po prostu odpocząć czy wybrać się z opiekunami na spacer po okolicy.

Zapewniamy też naszym podopiecznym ciepły obiad, kawę czy herbatę. Podopieczni spędzają z nami najczęściej 6 godzin dziennie, 1-3 razy w tygodniu.

Jak stworzono nowe miejsce wytchnieniowe w Iławie? Obejrzyj minutowy klip: https://fb.watch/lHGonuZybm/

Nowa forma wsparcia osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym mieszkających w Iławie została uruchomiona dzięki współpracy iławskiego MOPS ze Spółdzielnią Socjalną Horyzonty.

Spółdzielnia od wielu lat jest aktywna na polu opieki nad osobami niesamodzielnymi i niepełnosprawnymi, z kolei MOPS Iława również na dużą skalę rozwija usługi asystenckie i wytchnieniowe i tu właśnie skrzyżowały się drogi obu podmiotów. 

DLA KOGO OPIEKA WYTCHNIENIOWA

Opieka wytchnieniowa jest przyznawana członkom rodzin lub opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad:

  1. dziećmi do ukończenia 16. roku życia, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności,
  2. pozostałymi osobami z niepełnosprawnościami, posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z tym orzeczeniem.

Członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad niepełnosprawnymi (są oni uczestnikami programu) muszą zamieszkiwać we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością. Mogą, ale nie muszą być aktywni zawodowo. Opiekę wytchnieniową mogą otrzymać także opiekunowie sprawujący opiekę w ramach rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka.

Za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością.  

CZEMU SŁUŻY OPIEKA WYTCHNIENIOWA 

Opieka wytchnieniowa to program, który dostrzega ciężką pracy członków rodzin lub opiekunów sprawujących codzienną, bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami. Program ma za zadanie odciążyć te osoby (uczestników programu) poprzez zapewnienie im czasowego zastępstwa. 

Dzięki zastępstwu osoby te będą mogły dysponować choć odrobiną wolnego czasu, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek, regenerację czy załatwienie niezbędnych spraw osobistych, życiowych. 

Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków. 

Usługi opieki wytchnieniowej są realizowane w ramach rządowego programu „Opieka wytchnieniowa”, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. Środki te pozyskuje Spółdzielnia Socjalna Horyzonty, w związku z tym członek rodziny lub opiekun osoby z niepełnosprawnością nie płaci za usługi. 

Spółdzielnia Socjalna Horyzonty realizuje opiekę wytchnieniową na 2 sposoby: 

  1. właśnie w opisanym w tym miejscu Centrum Wytchnieniowym,
  2. w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością 

Dowiedz się więcej o opiece w miejscu zamieszkania

Opieka wytchnieniowa to specyficzny rodzaj usługi, w ramach której otaczane opieką są osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym - po to, aby codzienny opiekun zamieszkujący z osobą niepełnosprawną mógł odsapnąć, odpocząć, wytchnąć. Stąd właśnie nazwa tego rodzaju opieki - opieka wytchnieniowa. 

Ta strona używa cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie  Tutaj możesz przeczytać o polityka cookie .
Akceptuje