programy
Opieka wytchnieniowa w miejscu zamieszkania
Opieka wytchnieniowa to specyficzny rodzaj usługi, w ramach której otaczane opieką są osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym - po to, aby codzienny opiekun zamieszkujący z osobą niepełnosprawną mógł odsapnąć, odpocząć, wytchnąć. Stąd właśnie nazwa tego rodzaju opieki - opieka wytchnieniowa.
Opieka wytchnieniowa może być realizowana w ramach pobytu dziennego (czyli w ciągu dnia) lub całodobowego. Spółdzielnia Socjalna Horyzonty realizuje tylko usługi w formie pobytu dziennego, zapewniając 2 sposoby jej realizacji:
- w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, który opisujemy tutaj,
- w specjalnie do tego przygotowanym Centrum Wytchnieniowym przy ul. Ziemowita 13/7 w Iławie.
Dowiedz się więcej o Centrum Wytchnieniowym
Usługi opieki wytchnieniowej są realizowane w ramach rządowego programu „Opieka wytchnieniowa”, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. Środki te pozyskuje Spółdzielnia Socjalna Horyzonty, w związku z tym członek rodziny lub opiekun osoby z niepełnosprawnością nie płaci za usługi.
DLA KOGO OPIEKA WYTCHNIENIOWA
Zgodnie z powyższym opieka wytchnieniowa jest przyznawana członkom rodzin lub opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi do ukończenia 16. roku życia, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności,
- pozostałymi osobami z niepełnosprawnościami, posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z tym orzeczeniem.
Członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad niepełnosprawnymi (są oni uczestnikami programu) muszą zamieszkiwać we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością. Mogą, ale nie muszą być aktywni zawodowo. Opiekę wytchnieniową mogą otrzymać także opiekunowie sprawujący opiekę w ramach rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka.
Za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością.
CZEMU SŁUŻY OPIEKA WYTCHNIENIOWA
Opieka wytchnieniowa to program, który dostrzega ciężką pracy członków rodzin lub opiekunów sprawujących codzienną, bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami. Program ma za zadanie odciążyć te osoby (uczestników programu) poprzez zapewnienie im czasowego zastępstwa.
Dzięki zastępstwu osoby te będą mogły dysponować choć odrobiną wolnego czasu, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek, regenerację czy załatwienie niezbędnych spraw osobistych, życiowych.
Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
KTO MOŻE BYĆ OPIEKUNEM
Opiekunem może zostać osoba wskazana przez uczestnika programu. Jeśli takowa nie zostanie zgłoszona, zabezpieczy ją Spółdzielnia Socjalna Horyzonty.
W tym drugim przypadku kandydat będzie musiał spełnić wysokie wymagania w zakresie kwalifikacji lub doświadczenia. Jeśli opieka ma być sprawowana nad niepełnosprawnym dzieckiem do 16. roku życia, dochodzą kolejne wymagania: niekaralność, pisemna akceptacja ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością, informacja o niefigurowaniu w Rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym.
W obu przypadkach opieka wytchnieniowa nie może być jednak realizowana przez członków rodziny osoby z niepełnosprawnością, jej opiekunów lub osoby faktycznie z nią zamieszkujące.