programy
Usługi asystenckie
Usługi asystenckie polegają na udzielaniu wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób z niepełnosprawnościami - dorosłych i dzieci. Czynności te wykonuje asystent osobisty osoby niepełnosprawnej, zatrudniany przez Spółdzielnię Socjalną Horyzonty.
W szczególności usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
- w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej,
- w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,
- w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
- w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Usługi asystenckie (a ściślej mówiąc usługi asystencji osobistej) są realizowane w ramach rządowego programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego. Środki te pozyskuje Spółdzielnia Socjalna Horyzonty, w związku z tym osoba z niepełnosprawnością nie płaci za pomoc asystenta.
DLA KOGO USŁUGA ASYSTENCKA
Usługi asystencji osobistej mogą być realizowane wobec:
- dzieci do ukończenia 16. roku życia, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności,
- pozostałych osób z niepełnosprawnościami, posiadających orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z tymi orzeczeniami.
CZEMU SŁUŻĄ USŁUGI ASYSTENCKIE
Chodzi o zwiększenie szans osób z niepełnosprawnościami na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego życia. Tak więc nadrzędnym celem usług asystencji osobistej jest dążenie do poprawy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku, zwiększenia możliwości zaspokajania jej potrzeb oraz włączenia jej w życie społeczne.
Z tego powodu usługi asystencji osobistej realizowane są nie tylko w miejscu zamieszkania, ale obejmują także aktywności poza nim, jak np. spacery, wyjścia do kina czy na inne wydarzenia kulturalne, wyjścia do restauracji/kawiarni, krótkie wyjazdy w ciągu dnia. Zakres możliwych czynności w ramach usług asystencji osobistej i ich zakres godzinowy zawsze jest uzależniony od osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestnika.
KTO MOŻE BYĆ ASYSTENTEM
Asystentem może zostać osoba wskazana przez osobę z niepełnosprawnością lub przez jej opiekuna prawnego. W takim przypadku od kandydata na asystenta nie jest wymagane żadne podobne doświadczenie czy wykształcenie. Nie może to być jednak rodzina, opiekun prawny, ani osoba faktycznie zamieszkująca razem z niepełnosprawną.
Za rodzinę uczestnika uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.
Drugie rozwiązanie to asystent wskazany przez Spółdzielnię Socjalną Horyzonty. Kandydat taki musi spełniać wówczas wysokie wymagania w zakresie kwalifikacji lub doświadczenia. Wymagania są jeszcze wyższe, jeśli ma asystować niepełnosprawnemu dziecku do 16. roku życia. Musi wówczas okazać naszej spółdzielni zaświadczenie o niekaralności, pisemną akceptację ze strony rodzica lub opiekuna prawnego oraz nie może figurować w Rejestrze sprawców przestępstw na tle seksualnym.